Home » Настани (page 4)

Настани

Официјално отворен Самитот Македонија2025: Најзначајниот бизнис настан во земјата и регионот

Со поздравно обраќање на годинешниот клучен говорник и претставување на политиките зад економскиот успех на тековната администрација на САД, официјално беше отворено седмото издание на Самитот Македонија2025,  каде врвни имиња од глобалниот бизнис ќе ги запознаат македонските стопанственици со најновите светски трендови во економијата, инвестициите и технолошките иновации. „Има бројни ... Read More »

Започна седмиот Самит Македонија2025: Водечка регионална платформа за бизнис, лидерство и иновации

Со панел-дискусии посветени на образование, лидерство и успешни македонски стратапи во светот, денеска започна седмото издание на Самитот Македонија2025. Во текот на наредните два дена, повеќе од 350 реномирани гости од целиот регион, ќе имаат можност да слушнат за најдобрите светски практики во бројни актуелни области, меѓу кои: дигитална трансформација ... Read More »

Финален регионален бизнис натпревар во Скопје, поддржан од Фондот на Западен Балкан

По финалните презентации, на настанот ќе биде прогласен првиот регионален победник на натпреварот По заедничките натпревари во Белград и Сараево, победниците на проектот ЛИДЕР од Србија, Македонија и Босна и Херцеговина, по трет пат ќе ги презентираат своите бизнис идеи, пред меѓународно жири на Финалниот регионален бизнис натпревар, поддржан од ... Read More »

Skopje Design Week по осми пат во ноември

Осум годишно искуство кое го донесе македонскиот дизајн на едно поинакво ниво, основањето на меѓународната платформа за дизајнери – Balkan Design Network, собирањето на едно место на сите култни дизајнери од Mакедонија и Европа е со предзнакот – Skopje Design Week или честопати насловуван како Скопската недела на дизајн. Овогодинешното ... Read More »

За прв пат во Македонија ќе се избира маж на годината

Признание за успешната работа ќе добијат најуспешните мажи за 2018 година Oваа година за прв пат ќе се одржи избор на МАЖИ НА ГОДИНАТА во Македонија. Настанот ќе се одржи на 28 ноември (средa)во Тренд Гастро Бар и истиот има за цел да ги награди успешните мажи кај нас, но ... Read More »

PlayUK Arcadia 2018 ги започна своите активности со предавање на Forensic Architecture

Во понеделникот вечерта, 29 ноември, светската уметничка сензација и потенцијални добитници на овогодинешната Тарнерова награда одржаа јавно предавање во полната сала во Музејот на современа уметност – Скопје. Ова беше прва активност на мултимедијалниот фестивал PlayUK Arcadia 2018 кој го организира British Council. Рaботилницитa за професионалци што се одржуваат денес, ... Read More »

Најдобрите светски креативци и комуникатори на фестивалот #KAKTUS2018

Најдобрите и најнаградуваните светски креативци и комуникациски стручњаци од агенциите David&Goliath Лос Анџелес, Leavingstone Тбилиси, McCann Лондон, Havas Blockchain Париз, WINGS Creative Leadership Lab, Ketchum Москва, Wecollab и We are Social, се само некои од говорниците на четвртиот по ред национален фестивал на интегрирани комуникација во Србија- КАКTUS 2018 година. ... Read More »

Македонците потрошиле 63 милиони евра за купување онлајн во првото полугодие од 2018

Во преполна конференциска сала во хотел Мериот, изутринава започна првата конференција за е-трговија во Македонија на која се дискутира за тековните состојби, предизвици и идните трендови на полето на електронската трговија. Под насловот “е-Трговија: е-Иднината за еМакедонија!”, на конференцијата свое излагање и учество имаат над триесетина говорници, модератори и панелисти ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365