Home » Политички маркетинг (page 2)

Политички маркетинг

Што  Brexit и Donald Trump може да не научат за PR и комуникации

Две големи политички приказни доминираат со новостите на двете страни од Атлантикот овој период– Brexit и изборите во САД. Двете приказни ги поврзува заедничкo расположение – голем дел од населението во Велика Британија и САД се чувствуваa презиранo и отфрленo од страна на сопствената Влада. Ова е контекстот во кој ... Read More »

Извештај: Donald Trump беше далеку подобар на социјалните медиуми за разлика од Hillary Clinton

Нов извештај сугерира дека едно од нештата кое влијаеше на исходот од изборите и предноста на Donald Trump во претседателската трка со Hillary Clinton е неговата кампања на социјалните медиуми особено на Facebook. Во согласност со студијата на EzyInsights, тимот на Trump за социјални медиуми константно бил во предност пред тимот ... Read More »

Трамп vs. Клинтон – Не победува подобриот кандидат, туку оној што има подобар маркетинг

Без разлика на она што ќе се случи во ноември, претседателските избори во САД ќе бидат запаметени како одраз на моќта на маркетингот. Како еден човек од бизнисот без никакво политичко искуство се доведе себе до позиција да може да ги вознемири и најискусните светски политичари? Одговорот е – маркетинг. ... Read More »

Доналд Трамп вложил 43 милиони долари во кампањата досега

Трката за нов Претседател на најмоќната држава во светот е во полн ек. На кампањите работат десетици консултанти за политички маркетинг, а кесето за реклами е одамна широко одврзано. Најновиот финансиски извештај открива дека Републиканскиот претседателски кандидат, Доналд Трамп во својата предизборна кампања досега вложил повеќе од 43 милиони долари. Тој во ... Read More »

Првиот изборен спот на Доналд Трамп погоди право во целта

Еден од најекспонираните кандидати за претседателските избори во САД кои ќе се оддржат годинава, мултимилјардерот Доналд Трамп вчера го претстави својот прв изборен ТВ спот. Рекламата која трае 30 секунди и првично ќе се прикажува во Ајова и Њу Хемпшир, ги потврдува ставовите на Трамп во врска со имигрантите, границата ... Read More »

Како графичките дизајнери ги коментираат логоата на Претседателските кандидати во САД

Со објавувањето на кампањата на Џон Касич во вторникот, бројот на претседателски кандидати на Америка за 2016 година се искачи на 21. И секој од нив се надева да се брендира себеси со уникатно лого. Логоата на кампањите на кандидатите нудат увид во она што кандидатите се надеваат дека ќе ... Read More »

Keep it simple and sexy

Замислете ситуација – се будите поспани. Сте имале соништа каде што прелетувате преку месечината, сте добиле на лото, сте купиле цели острови на Карибите, возите бел автомобил Mercedes-Benz C63 AMG, сте станале rock-ѕвезда и тогаш…ве удира мирисот на турското кафе кое што ви вели дека имате презентација во текот на денот. Read More »

Добрата ПР стратегија – основа за успех во политиката

Сашо Дуљанов

Зад секој успешен политичар стои брилијантна ПР стратегија, мајсторски избрани ПР алатки и техники кои овозможуваат пораките да стигнат до што поголем број на луѓе, да извршат влијание, без оглед дали медиумите го сакаат тоа или не. А добрите ПР практики треба само да се копираат, делумно да се прилагодат ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365