Home » Во фокусот (page 366)

Во фокусот

Evertek го промовира својот екстремно тенок смартфон со транспарентна принт реклама

Evertek , мал мобилен бренд од Тунис, во соработка со агенцијатa Ogilvy&Mather  со желба да се издвои од гигантските реклами на џиновските компании како Самсунг или Ејпл, реализираше минималистичка кампања во соработка со неколку најпознати магазини од Тунис. Тоа што тие го смислија е транспарентна принт реклама која се појавува помеѓу ... Read More »

Интервју со Доналд Стил, ПР специјалист: Креативноста во ПР-от – клучна вештина

Денеска на Маркетинг365 во делот Интервјуа ни гостува светски познатиот ПР експерт, г-динот Доналд Стил, специјалист за менаџирање на ПР кризи со долгогодишно работно искуство за некои од најголемите светски брендови. Повеќе за него и за неговата работа во разговорот кој деновиве го водеше Мирослав Мечкароски.  Маркетинг365: Кој е Доналд Стил? Кажете ... Read More »

Кога Apple ќе реши да користи традиционален медиум за промоција – тоа го прави со стил

….а за тој стил, не жали пари :) Најновата кампања на Apple во која го промовира својот Apple Watch оди на 12 страници во мартовското издание на магазинот Vogue, инвестиција која чини дури 2,2 милиони долари. Сите три верзии на часовникот – луксусзниот од 18-каратно злато, спортскиот и стандардниот кожен се ... Read More »

Каролина Гочева е новото заштитно лице на Кожувчанка

Најпознатата македонска поп-пејачката, Каролина Гочева во текот на вчерашниот ден беше промовирана како ново заштитно лице на компанијата „Кожувчанка“. На прес-конференцијата по повод овој договор, одговорните од компанијата ја открија заедничката нитка со поп-пејачката, а тоа е љубовта кон работата, посветеноста и квалитетот. Каролина ќе биде вклучена во годинешните маркетинг активности и ... Read More »

Прогласени победниците на Dubai Lynx 2015

Интернационалниот фестивал на креативноста Dubai Lynx е водечко натпреварување и најрелевантен фестивал за адвертајзинг индустријата во Блискиот Исток и Африка. Синоќа се оддржа завршната церемонија на изданието за 2015 година на која присуствуваа повеќе од 1800 гости и на која беа соопштени имињата на победниците во повеќе категории. Terry Savage од ... Read More »

Водич за правилно изговарање на имињата на агенциите :)

Дали некогаш сте имале недоумница како правилно се изговара името на некоја маркетинг агенција ? Со толку чудни имиња и знаци околу нив, не е лесно точно да се погодат :) Агенцијата Forsman & Bodenfors промовираше забавно видео во кое се обидува #најточно да ги спелува имињата на агенциите :) Read More »

Водечките европски весници ги здружуваат силите

Седум водечки весници од шест европски земји го основаa Здружението на водечките европски весници (Leading European Newspaper Alliance LENA), чија цел е да промовира квалитетно новинарството во Европа и креирањето и споделување на уредувачката содржина. Основачки членови на Здружението LENA се германскиот Die Welt, шпански Ел Паис, италијанскиот Ла република, француски Фигаро, Le Soir од Белгија ... Read More »

Ирска донесе закон за пакување на цигарите во неозначени кутии

Ирскиот парламент стана вториот парламент во светот кој донесе закон со кој цигарите мора да се продаваат во неозначени кутии и покрај најавите на тобако компаниите кои се закануваат со тужби. Japan Tobacco International и Imperial Tobacco Group се заканија со тужби против законот со кој се утврдува забрана за истакнување ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365