Home » Tag Archives: Амазон

Tag Archives: Амазон

Гугл и Амазон го претркаа Епл како најиновативни компании

Бостонската консултантска група (BCG) објави листа на најиновативните компании во 2018 година, која беше составена врз основа на интервјуа на 2.500 раководители на компании. Не е изненадувачки што има големо присуство на технолошки компании на самиот врв, кои држат девет од првите десет места. Интересно е тоа што за првпат ... Read More »

Амазон започнува нов малопродажен бизнис

Амазон планира да започне нов малопродажан бизнис кој не е поврзан со неговото моментално работење преку Whole Foods Market и онлајн продажбата Wall Street Journal објави дека компанијата планира да ја отвори својата прва малопродажна продавница во Лос Анџелес, до крајот на годината. Амазон веќе потпиша договори за закуп за ... Read More »

Продор на Амазон во светот на дигиталното огласување

Оваа платформа добива се поголем удел на пазарот благодарение на маркетерите кои ги пренасочуваат своите буџети од други платформи Неодамна беше објавено дека приходите на Амазон од продажба на реклами се речиси двојно зголемени, во споредба со претходната година, достигнувајќи 3,4 милијарди долари во четвртиот квартал од 2018 година. Сега ... Read More »

Се очекува значителен раст на приходите на Амазон од дигитално огласување

Се чини дека Фејсбук е најранлив во случај на раст на Амазон, поради постојаната контроверзност со безбедноста на корисничките податоци Моментално Амазон е релативно мал играч во дигиталното огласување, но е веројатно дека ова ќе се промени во наредните неколку години, бидејќи едно ново истражување на топ закупци на дигиталните ... Read More »

Амазон го надмина Мајкрософт на листата на највредни компании во САД

Амазон го надмина Мајкрософт на листата на највредни компании во САД со чии акции се тргува јавно, откако превирањата на берзата доведоа до промени во листата на американски корпорации. Промената на врвот се случи откако акциите на Амазон се зголемија за три отсто и ја зголемија пазарната вредност на гигантот ... Read More »

Австриските трговци се бунат против двојната улога на Амазон

Австриските трговци на мало се жалат на матичниот регулатор за двојната улога на Амазон: како малопродажен трговец и како платформа за тргување. Во најголемото австриско здружение на малопродажни трговци, објаснувајќи ги причините за поднесувањето на приговорот, истакнуваат дека главен проблем е “двојната улога на Амазон“ како трговец на мало и ... Read More »

Амазон планира да отвори 3 000 безготовински продавници

Откако на почетокот на годината го отвори првиот безготовински маркет во Сиетл, Амазон, најголемиот онлајн светски трговец, има намера да ја прошири својата понуда. Истата “шопинг” технологија сега се тестира во големите продавници, а до 2021 година планираат да отворат околу 3000 нови продавници низ САД. Продавниците на Amazon Go ... Read More »

Бунт на машините: Робот повредил 24 вработени во Амазон

Дури 24 вработени во Амазон од складиштето во Њу Џерси биле хоспитализирани по инцидент во кој робот, кој инаку им помага во складиштето “полудел” и почнал да ги прска со средство за заштита од мечки, а еден работник е во критична состојба. Сè трганло наопаку кога роботот дошол до кантата ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365