Home » Tag Archives: продажба

Tag Archives: продажба

Франција сака да воведе радикални мерки на оданочување на технолошките гиганти

Франција сака да воведе 5% данок на продажба оваа година, додека Европската комисија ги повикува членовите да воведат унифициран данок од 3% Франција застана на чело на глобалните настојувања за да се принудат мултинационалните технолошки гиганти да плаќаат фер даноци во поединечните земји во кои тие работат. Имено, Франција зазеде ... Read More »

Муралот на Бенкси продаден за 100 000 фунти

Најновиот мурал на анонимниот уметник познат како Бенкси e продаден на трговец со уметнички дела за повеќе од 100.000 фунти. Муралот кој го носи името “Seasons Greetings, се појави на ѕидот од една гаража во градот Порт Талбот во Јужен Велс, каде се наоѓа една од најголемите железари во светот. ... Read More »

Старбакс продава повеќе од 80 продавници во Европа

„Старбакс” ќе го реструктурира својот бизнис во Европа по неколку години слаба продажба. Компанијата со седиште во Сиетл ќе продаде 83 продавници што ги има во Франција, Холандија, Белгија и Луксембург на својот долгогодишен партнер Алсеи. „Старбакс” планира да ги затвори канцелариите во Амстердам и да го консолидира своето европско ... Read More »

Рено и Публицис Италија продаваат автомобили преку четботови

Рено Италија користи Instagram Stories и четботови за продажба на ограниченото издание на својот Captur SUV. Кампањата, која ја осмисли Публицис Италија, се однесува на Инстаграм приказни во манга стил кои го промовираат Captur SUV инспириран од Јапонија. Идните купувачи можат да ги следат овие т.н. “Токио приказни”, а потоа ... Read More »

Амазон истражува дали вработените продаваат доверливи податоци

Амазон, светскиот гигант за продажба на стоки преку интернет, истражува дали вработените во оваа компанија продаваат доверливи информации на други компании, особено во Кина, објави Wall Street Journal. Според весникот, вработените во Амазон, преку посредници  продавале интерни податоци и други доверливи информации на трговците кои ги продаваат своите производи на ... Read More »

Од денес официјално започнува продажбата на најновите Самсунг Галакси С9 и С9+ во Македонија

Со новите Самсунг Галакси С9 и С9+ до подобра и супер забавна модерна комуникација со супер бавно “slow-mo” видео, најдобра камера за снимање при слаба осветленост, пиктографи за изменета реалност за поперсонализиран начин на изразување  По официјалното претставување на новите Самсунг Галакси С9 (Samsung Galaxy S9) и С9+ (S9+) паметни ... Read More »

ЕУ: Секоја шеста компанија продава преку Интернет

Во ЕУ, 16% од компаниите со најмалку десет вработени во 2016 година добиле нарачки преку веб-сајт или апликација, било од поединци, било од други компании. Речиси сите овие компании продаваат во својата земја, нешто помалку од половина во ЕУ, а нешто повеќе од една четвртина и надвор од ЕУ. Уделот ... Read More »

United Group ги купи водечките комерцијални ТВ станици во Хрватска и Словенија

United Group, телекомуникациската и медиска група во сопственост на американските инвестициски компании KKR и EBRD, ќе го превземе од компанијата Central European Media Enterprises (CME) словенското и хрватското медиско портфолио, кое ги вклучува и телевизиските “џинови“ Novа TV и Pop TV. Во соопштението, KKR наведува дека портфолиото кое го превземаат ги ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365