Home » Tag Archives: реклама

Tag Archives: реклама

Реклама на Ред Бул забранета поради тврдење дека ја подобрува концентрацијата

Рекламната кампања на Ред Бул е забранета поради тврдењето дека тоа е енергетски пијалак кој може да ја зголеми концентрацијата Рекламните банери во метрото во Лондон укажуваат дека со помош на Ред Бул вработените можат да ја завршат работата и да пристигнат дома до 16 часот. Државната агенција за рекламните ... Read More »

Остри критики кон Gillette за новата реклама која има милионска гледаност

Најновата реклама на брендот ја поларизираше онлајн јавноста Брендот Gillette е најновиот во серијата брендови кои храбро се вклучија во една од актуелните општествени дебати. Имено, брендот лансираше нова кампања за справување со длабоко вкоренета култура во која жената е поставена во потчинета позиција. Најновиот спот насловен “We Believe” го ... Read More »

БМВ промовира половни автомобили со рециклирани реклами

Кога БМВ рециклира, тогаш рециклира сè, а резултатот е прилично забавен Рециклирањето и повторната употреба се глобален тренд, а компанијата за автомобили БМВ се приклучи на овој тренд со интересна кампања и концепт, кој промовира половни автомобили токму со истите реклами кои ги промовираа автомобилите кога беа сосема нови, со ... Read More »

Песната од рекламата за “Јелен пиво“ станува поп-химна на мажите од Србија!

Кликк. Се слуша кога ќе се усогласат видеото, приказната и мелодијата. Така “кликна“ и мелодијата за новата реклама за “Јелен пиво“ лансирана во соседна Србија која во својата “приказна“ раскажува еден вообичаен ден за мажите таму…за нивните предизвици и нивното време за насладување со добро пиво. “Кривците“ позади рекламата се ... Read More »

Погледнете ја заборавената, бизарна реклама на убавата Меланија Трамп

Од маркетинг аспект, оваа бизарна реклама беше полн погодок бидејќи привлече големо вниманието од јавноста Првата дама САД Меланија Трамп работеше како модел пред нејзиниот брак со актуелниот американски претседател Доналд Трамп. Сепак, многумина велат дека некои од нејзините претходни активности се повеќе од необични. За тоа особено може да ... Read More »

Некои работи се поважни од освојување на лото

Оваа порака изненадувачки доаѓа токму од Државната лотарија на Холандија Ова е кампања која дефинитивно ќе ви го згрее срцето во овие празнични денови. Холандската државна лотарија го промовира своето новогодишно извлекување со кадраво кученце, кое очигледно има проблеми со самодовербата. Рекламата на агенцијата TBWA / Neboko, во режија на ... Read More »

Гринпис направи продолжение на најмоќната Божиќна реклама која беше забранета

Организацијата за заштита на животната средина Гринпис и агенцијата Mother испратија директна порака од училниците до компаниите кои користат палмово масло Една од омилените кампањи на јавноста оваа година, “There’s a Rang-tan in my bedroom“, која стана вирална откако беше забранета во Велика Британија заради политички пораки, доби свое продолжение. ... Read More »

Меколи Калкин е повторно “Сам дома“ во новата реклама на Google

Речиси три децении откако е снимен култниот филм, Меколи Калкин повторно го глуми Кевин во најдобрите сцени од филмот и го “оживеа“ филмот “Сам дома“. Станува збор за новата реклама на Google во која Кевин е повторно сам дома, но овај пат ги има Google Assistant уредите – Home Mini, ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365