Home » Tag Archives: телевизии

Tag Archives: телевизии

Вести најмногу се гледаат на Сител и Алсат-М, следуваат Телевизија 24, Телма и Кана л 5

Нновата анкета на Меѓународниот републикански институт (ИРИ), спроведена во периодот од 4 до 21 август годинава, покажа дека најголемиот број од македонските граѓани се’ уште се информираат за политичките настани преку телевизија, а најмалку преку радиото. 85% од граѓаните се изјаснале дека нивен главен извор за политички вести е телевизијата, ... Read More »

Петте најголеми телевизии во 2016-та оствариле приход од речиси 18 милиони евра

Петте најголеми комерцијални телевизии кои емитуваат програма на државно ниво преку оператор на дигитален терестријален мултиплекс (Сител, Канал5, Алсат, Алфа и Телма) во текот на 2016 година оствариле вкупни приходи од 1 101 074 585 денари или “преведено“ во евра – 17 903 651. Ова го покажува анализата на Маркетинг365 кој ... Read More »

Телевизија: Сител е најгледана национална а Discovery странска ТВ станица

Најгледани содржини на регионалните и локални телевизии се „вести“, „информативна програма“ и „забавната и/или музичка програма“ Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, ги објави податоците од истражувањето на агенцијата Market Vision во однос на досегот на радиостаниците и за уделот во вкупната гледаност на телевизиските станици што емитуваат програма на ... Read More »

Да придонесеме во Јавната расправа за предлог-законот за инфомативни и рекламни кампањи

Јавна расправа за Предлог – законот за информативни и рекламни кампањи на јавните институции предвидено е да се одржи денеска во Собранието на Република Македонија во организација на Комисијата за транспорт, врски и екологија.  За сите кои немале прилика да го разгледаат Предлог-законот, може да го симнат од ОВОЈ ЛИНК. Со ... Read More »

Уште 2 нови телевизии ќе го збогатат македонскиот ТВ етер

Македонскиот медиумски пазар наредниов период ќе биде збогатен со содржините на уште 2 нови телевизии. ТВ Шења е нов проект на „Медиа ворд њуз“ со двојазична програма на албански и македонски, која ќе се следи и на територијата на Албанија, Косово и дијаспората. Главен уредник, како што пишува eMagazin.mk, ќе ... Read More »

Digital2015: Панел “Медиски скенер на регионот“ (целосна снимка)

Најголемиот принт издавач во Србија, Color Press Group и магазинот The Economist, ја организираа втората по ред конференција Digital 2015 на која присуствуваа повеќе од 200 учесници и педесетина панелисти од светот на медиумите, маркетингот, телекомуникациите, односите со јавноста и бизнисот. Еден од панелите кои предизвикаа најголемо внимание беше панелот ... Read More »

Драма во БиХ : Дали потврдите за емитирани реклами се лажирани?

(РЕГИОН) – Медиумите од соседството кои активно ги третираат темите поврзани со медиа-маркетинг индустријата изминатиов викенд се исполнети со разно-разни препукнувања после објавениот текст на белградски “Информер“ насловен како “TV кражба во БиХ: Наплатувале реклами кои никогаш не биле емитирани!“ на кој одговорија неколку босански портали со текстови во кои ... Read More »

Дајте ги Вашите предлози кон Нацрт-Упатството за начинот на мерење на гледаноста на програмите

ТВ Метрија, Аналитика ДОО

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АААМУ), на 15-тата седница на Советот на АААМУ одржана на 28.10.2014г. го усвои Нацрт – Упатството за начинот на мерење на гледаноста на програмите, односно програмските сервиси на радиодифузерите што емитуваат телевизиска програма од Република Македонија Агенцијата ги повикува сите заинтересирани страни во рок од 30 (триесет) ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365