Home » Tag Archives: хрватска

Tag Archives: хрватска

Преглед на најуспешните ПР агенции во Хрватска во 2016 година

За хрватската ПР индустрија, 2016 година беше многу успешна година. Повеќето од големите агенции забележаа раст на приходите и добивката, а најголем бум направи агенцијата 404, објави tportal.hr. За само три години откако е основана, агенцијата 404 се проби на самиот врв на најголеми 10 агенции. Минатата година приходите речиси ... Read More »

Во Хрватска е направен голем тест на пелени и откриено е кои најдобро впиваат

Хрватскиот портал 24 sata.hr објави вест за тестирање на пелени кои се наоѓаат на нивниот пазар, па Ви ги претставуваме резултатите од истражувањето. На хрватскиот пазар се продаваат десетина видови пелени за еднократна употреба по цена од 30 до 100 куни по пакување (од 249 до 830 ден.), зависно од ... Read More »

Топ 10 агенции во Хрватска според остварени приходи во 2016 година

(РЕГИОН) – Финансиски најуспешна хрватска агенција од сите 36 члени на HURA и оваа година повторно е  UNEX чии две агенции Unex Media и Unex Grupa, во 2016 година оствариле приход од 338,7 милиони куни што е еквивалентно на околу 45 милиони евра. Добивката после оданочување изнесува 17,5 милиони куни ... Read More »

Во хрватски стартапи лани инвестирани 14,8 милиони евра

Вкупните инвестиции во хрватски стартапи, во текот на 2016 година, изнесуваат 14.877.000 евра, покажуваат податоците на Загрепскиот инкубатор на претприемништво. Таа бројка е повисока во однос на 2015 година, кога вкупниот износ на инвестиции беше 10.805.233 евра. Најголемата инвестиција ја обезбеди хрватскиот старт – ап Photomath во износ од 3.000.000 ... Read More »

Малена и Клепетан: најнаградуваната хрватска кампања добива продолжение

После минатогодишниот исклучителен успех на светските огласувачки фестивали, кампањата Малена и Клепетан, која агенцијата Imago Ogilvy  осмисли за водата Jana, овие денови доби свое продолжение. Креаторите на новата кампања овој пат, сакаа кампањата да ја прошират подалеку од Славонски Брод, односно во цела Хрватска. Малена и Клепетан кои се познати ... Read More »

“Денови на комуникациите” ги објави своите први интернационални гости

Петото издание на националниот хрватски фестивал “Денови на комуникациите“ ќе се оддржи од 30 март до 2 април во хотелот Лоне во Ровињ, во организација на HURA и IAB Хрватска. Секое ново издание на “Денови на комуникациите“ посветува внимание на интеграцијата на трендовите и професијата во склоп на индустријата за деловно ... Read More »

Bruketa & Žinić OM и Netural ја формираа стартап-ориентираната агенција Startaparat

Една од најголемите дигитални агенции во Австрија, Netural, и Bruketa & Žinić OM од Хрватска лансираат нова старт-ап ориентирана агенција наименувана Startaparat. Selma Prodanović, добро позната австриска инвеститорка, основач на Brainswork и 1millionstartups ќе ја поддржи Startaparat како член во одборот на советници. Startaparat цели кон пресретнување на потребите на стартапите со ... Read More »

Продолжува позитивниот тренд на вложување во огласување во хрватските медиуми

(РЕГИОН) – Хрватското здружение на агенции за деловно комуницирање (HURA) ги објави резултатите од годишниот HURA Media AdEx, според кој огласувачите во 2015 година во закуп на огласувачки простор кај примарните комуникациски канали: телевизии, печат, магазини, радио, постери и интернет вложиле вкупно 1.452.000.000,00 куни (околу 193,967,747 евра) што е за 3,1% ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365