Home » Маркетинг & Адвертајзинг (page 3)

Маркетинг & Адвертајзинг

Марк Рид нов извршен директор на WPP!

WPP потврди дека Марк Рид ќе биде новиот извршен директор на овој гигант во светот на огласувањето. Рид по назначувањето објави дека не планира спојување или продавање на креативните агенции на WPP, како што се Young & Rubicam и J. Walter Thompson и наместо тоа, ќе се фокусира на изнаоѓање ... Read More »

MediaCom нова медиска агенција на компанијата Alibaba!

Компанијата Alibaba ја именува MediaCom за своја медиска агенција, која ќе управува со медиската стратегија и закупот, во рамките на напорите на кинескиот гигант за е-трговија да ја продолжи својата амбициозна меѓународна експанзија, особено на американскиот пазар. Назначувањето следеше после питчот во кој беа вклучени Publicis Media, Dentsu Aegis и ... Read More »

Фестивалот Cannes Lions го објави извештајот за креативноста на глобално ниво за 2018 година

Apple за прв пат е во Топ 20 клиенти, а дури девет нови агенции во листата Топ 20 се независни агенции Cannes Lions, меѓународниот фестивал на креативноста, го објави својот годишен извештај на креативноста на глобално ниво, кој дава детална анализа и пласман од натпреварувањата во 2018 година. Пласманите, кои ... Read More »

Агенцијата Initiative најуспешна во добивањето нови клиенти

Aгенцијата Initiative е најуспешна глобална агенција во првата половина на 2018 година, според извештајот на меѓународната консултантска компанија R3. Овој извештај ја одредува успешноста на агенциите во однос на порастот на бројот на клиенти. Во изминатата година, Initiative започна соработка на светско ниво со компании како Карлсберг, ЛЕГО, Конверс, Вирпул, Ревлон. ... Read More »

Стипендии во областа на маркетинг и ПР

За сите кои што се заинтересирани за сопствена едукација, доквалификација или преквалификација во делот на Маркетинг и ПР, Creative Hub организира конкурс за стипендии. Под мотото Маркетинг 360⁰ предизвик заинтересираните ќе имаат можност да одговорат на една маркетинг задача и да освојат една од стипендиите кои ги нуди Creative Hub. ... Read More »

Онлајн продавница за купување без стрес

Набавка на производи за домаќинството во блиската продавница може да се претвори во многу досадна, напорна, па дури и непријатна работа, во зависност од тоа каков ви бил денот, со кого сте дошле, кој ве чека надвор или дома, дали вашето трпение тој ден е сразмерно со редот на касата ... Read More »

Најк критикуван поради расистички стереотипи во рекламирањето на качулка

Најк се соочи со жестоки критики откако на нивната итернет страница се појавија фотографии со зимска качулка, односно балаклава, наизглед инспирирана од бандите, која ја носи црномуресто момче. Оваа капа која го покрива целото лице, остава само еден отвор за очи и го содржи само логото на Nike. Качулка користат ... Read More »

Истрага против инфлуенсерите и ѕвездите на социјалните мрежи

Во Велика Британија започната е истрага против познатите личности и инфлуенсерите кои на социјалните мрежи објавувале спонзорирана содржина и добивале пари за неа, а за тоа не ги известиле своите фанови Големата популарност и милијарди корисници на социјалните мрежи во изминатите неколку години создадоа едно ново знимање – т.н. инфлуенсери, ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365