Home » Tag Archives: WhatsApp

Tag Archives: WhatsApp

WhatsApp брише по 2 милиони профили месечно за да го спречи ширењето на лажните вести

WhatsApp веќе некое време се бори со зголеменото ширење на лажни вести, а за решавање на овој проблем пронаоѓа различни решенија со цел да се заштитат корисниците од дезинформации. Лажните вести пред само малку повеќе од две години не претставувале термин кој има широка примена, а сега на нив се ... Read More »

WhatsApp воведува реклами помеѓу статуси

Откако WhatsApp најави воведување реклами во статуси, сега е познат и датумот кога ќе се случи тоа Поради новите промени, компанијата ја напуштија коосновачите Брајан Актон и Јан Коум, како и менаџерот Нирад Арора. Новото ажурирање се нарекува “реклами во статуси” и ќе се појавува помеѓу новите статуси. Статусите на ... Read More »

Реклами ќе се прикажуваат и на WhatsApp

Наскоро во популарната чет апликација би можело да бидат прикажувани и реклами Откако од Snapchat ги позајмија stories, WhatsApp одлучи дека би било добро да додадат поддршка и за стикери, а сега, се чини, најавуваат и реклами. Потпретседателот на WhatsApp, Крис Даниелс, во интервју за индиски Economic Times, во кој ... Read More »

Опаѓа интересот за Фејсбук, но расте за другите платформи

Голем број на луѓе се префрлуваат од Фејсбук на затворени форуми како WhatsApp за да расправаат за дневни вести, поради загриженост за приватноста, лажни вести и расправии, се вели во студијата на Институтот за истражување на новинарство на Ројтерс. Најновиот извештај за дигиталните вести на овај Институт покажа дека луѓето ... Read More »

WhatsApp повеќе не смее да споделува кориснички податоци со Facebook

Француската агенција за заштита на приватноста CNIL, нареди WhatsApp да престане да ги споделува своите кориснички податоци со Фејсбук, во чија сопственост е. Апликацијата во рок од еден месец мора да ја исполни оваа наредба, во спротивно следат ригорозни казни. Истрагата почна по WhatsApp минатата година откри дека споделува податоци ... Read More »

Кои се 20-те најпопуларни социјални мрежи во светот?

Автор: Благој Ѓелевски Доколку треба да ги набројам трите работи кои најмногу влијаеле врз човечкиот живот и општество во последната декада, една од нив секако ќе бидат социјалните мрежи. Веќе сите знаат дека ФЕЈСБУК е најпопуларната социјална мрежа во светот моментално.Заклучно со април 2017-та, социјалната мрежа фејсбук, има скоро 2 милијарди ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365