Home » Креативен импулс (page 20)

Креативен импулс

Реклама за која медиумите “зујат“ а социјалните мрежи горат

Рекламава ја приметивме уште пред десетина дена и долго време се мислевме дали да пишуваме на Маркетинг365 за неа. Едноставно луѓето во тимот или премногу ја “мразеа“, “ги нервираше“ или ја “сакаа“….ја ставивме како draft, “намерно ја заборавивме“ и не се осудувавме да ја пуштиме….. се до денеска… Е ајде ... Read More »

Приказната за LAV пуканките !

Овие денови на социјалните мрежи во Србија се шири приказната за еден нов и сосема необичен производ – ЛАВ пуканки. Луѓето со право се прашуваат како еден пивски бренд се одлучил за производство на вкусни, крцкави пуканки и притоа им го дал своето име. За тоа е заслужна маркетинг агенцијата ... Read More »

Апликацијата за виртуелна реалност на Форд (VR App) Ви овозможува да го доживеете животот како возач на тркачки автомобил

Конечно, виртуелната реалност дава нова смисла на авто брендовите, со тоа што подобро ги прикажува карактеристиките на автомобилите кога возачот ќе седне зад волаанот. Но Ford се здоби со ново искуство за виртуелна реалност и е едно ниво понапред од конкурентите, бидејќи лансираше апликацијата за виртуелна реалност (VR app), која ... Read More »

Nike ја слави ‘Железната калуѓерка’ – 86-годишна триатлонка со Божја поддршка

Следниот пат кога сте неодлучни за попладневното трчање или утринското возење со велосипед, потсетете се на сестра Мадона Будер. 86-годишната калуѓерка е рекордерен ‘Ајронмен’ триатлонец (‘Ајронмен’ (‘Железен човек’) е најпознатиот триатлонски настан во светот) и ѕвезда на најновиот спот од “Unlimited” кампањата на Nike, создаден од Wieden+Kennedy Portland, кој се емитува ... Read More »

Oваа реклама за Олимпијадата се фокусира на неуспесите, не на славата на Олимписките Игри

“Мизеријата ја раѓа брилијантноста, вели Канадскиот Sports Chek.” Видовме мноштво реклами за Олимпијадата кои беа фокусирани на победите и славата на спортистите кои учествуваа во овие Игри. Но во својата кампања за промоција, Канадскиот сајт Sport Chek ја искористи за прикажување на неуспесите за време на Олимпијадата. Тркачите се сопнуваат, гимнастичарите паѓаат, веслачите ... Read More »

Gorenje и Volkswagen ги здружија силите и направија……фрижидер

Словенечката компанија Горење и германски Volkswagen ги здружија силите на заеднички проект за да создадат т.н. “ретро фрижидер“, односно ладилник чиј дизајн е инспириран од легендарното комбе VW TI, претставено во 1950 година. Новата серија фрижидери пресликува една од иконите на Volkswagen. Ова специјално издание на ретро фрижидери е достапно во ... Read More »

Најдобрите реклами кои се појавија за време на отворањето на Олимписките игри

Самиот чин на свечено отворање на Олимписките Игри во Рио како никогаш досега привлече огромно внимание од целата светска јавност и тоа не остана незабележано од топ брендовите кои одвоија големи средства за да се појават за време на спектаклот следен од милиони гледачи низ целиот свет. Ако сеуште не сте ... Read More »

Samsung ги комбинираше химните од светот во една песна за Рио 2016

Националните химни на повеќе земји од светот беа споени во една песна за интернационално единство во новиот спот на Samsung за Олимписките игри. Направена од Leo Burnett Chicago и Leo Burnett Sydney, новиот телевизиски и дигитален спот е нешто многу повеќе од обична промоција на новиот Samsung Galaxy S7 Edge. ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365