Home » Креативен импулс (page 5)

Креативен импулс

Професионална реклама за половна хонда која достигна цена 300 пати поголема од почетната

Оваа одлична реклама која стана вирална е дело на филмскиот режисер Макс Ланман, кој сака да и помогне на својата девојка да ја продаде својата половна Хонда Филмскиот режисер Макс Ланман направи професионален оглас за половна Hondа Accord од 1996 година, со цел да и` помогне на својата девојка Кери ... Read More »

Кампања против стереотипите за жените и врежаните симболи за женственост

Во оваа необична кампања за козметичкиот бренд Julep, една разлутена жена буквално се бори со стереотипите и врежаните симболи за женственост. Кампањата ја направи агенцијата Joan Creative, а ја режираше Алекс Прагер. Во спотот, главната хериона оди по улица и по пат, со кик бокс потези, се бори против иконите ... Read More »

Во оваа Божиќна реклама, дури ни Дедо Мраз не може де го дешифрира секое писмо

Спотот насловен како „Цртеж“ го направи агенцијата BETC Париз за швајцарскиот малопродажен бренд Manor, и донесува забавна приказна за модерниот Дедо Мраз Special Everyday, односно Посебен секој ден, е мотото на швајцарската трговска куќа Manor – да го направат секој ден посебен. Значи, кога е во прашање Божик, најпосебниот ден ... Read More »

Мислите ли дека агенцискиот живот е лесен? Ова видео ви порачува да размислите уште еднаш

Сите знаеме дека агенцискиот живот не е лесен, а агенцијата Zulu Alpha Kilo одлучи тоа јасно и забавно да го прикаже преку креативен бут камп Некои луѓе се` уште го романтизираат агенцискиот живот. Се` што гледаат кога е во прашање огласувањето е гламур и сјај. Но, тие кои мислат дека ... Read More »

Scania направи колекција висока мода од камионски делови

„Griffin Jacket“ кој го направи Scania ќе биде продаден на аукција, а сите приходи ќе одат во добротворни цели Познатиот производител на камиони, Scania, неочекувано завзеде уметнички пристап во маркетингот, а сето тоа за промоција на нивната нова колекција на облека за возачи Griffin Collection. Шведската агенција Uncle Unicorn ги ... Read More »

Реклама со граматичка грешка која не може да не се забележи

Уште еден пример на намерно направена грешка со цел да се привлече внимание и тоа во магазинот Oxford American, посветен токму на јазикот и книжевноста Како да ги натерате читетелите на еден од најценетите книжевни списанија да ја забележат Вашата реклама? Ставете голема грешка во самиот наслов. Тоа сигурно ќе ... Read More »

Вечерното трчање на една девојка се претвара во возбудлива авантура во новата реклама на Nike

Агенцијата Wieden+Kennedy Шангај сака да го промовира трчањето како возбудлива авантура со нова кампања во Кина Во минатото, Nike се соочи со големи предизвици во промоција на трчањето во Кина, каде што мораше да се бори со пред се` со смогот, но и негативните перцепции на спортот како казна. Но, ... Read More »

Фантастична реклама која ја покажува моќта на уметноста без ниту еден кадар од уметничко дело

Рекламата која ја промовира продажбата на неодамна пронајденото ремек дело на Леонардо Дан Винчи, покажува како би изгледало кога уметноста би гледала во нас Агенцијата Droga5 направи 4-минутна реклама за аукциската куќа „Кристи“ со која се промовира претстојната продажба на долго изгубеното дело на Леонардо Да Винчи, а и рекламата ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365