Home » Креативен импулс (page 4)

Креативен импулс

Запознајте ја Моли, генијалецот во изведување на секојдневните куќни задачи

Мрзливоста е мајка на изумите Велат дека неопходноста е мајка на изумите, но мрзливоста и исто така кандидат за таа титула. Запознајте ја Моли, главната пртагонистка на новата реклама на General Electric, која пронаоѓа генијални начини да ги заврши своите домашни куќни задачи. Изнервирана од секојдневните досадни задолженија, Моли одлучува ... Read More »

Нова кампања на Неотел и Division – „Почувствувај ја брзината!“

Со задоволство Ви ја претставуваме новата кампања на Неотел за новите интернет и ТВ пакети со далеку поголеми брзини, за потребите на секој нов корисник, сработена од маркетинг-агенцијата Division. За таа цел, поразговаравме со претставници од креативниот и продукцискиот тим. Поаѓајќи од брзината, како атрибут кој секој корисник ја посакува ... Read More »

Градежните работници во Велика Британија можат да се заштитат од сонцето со крем спакуван во минијатурни канти за боја

Малопродажниот ланец Wickes во соработка со организација за борба против ракот на кожата, направи производ кој користејќи хумор се бори против предрасудите и спасува животи Во Велика Британија градежните работници кои работат на отворено се соочуваат со најголем ризик од рак на кожата, па така во оваа земја секоја втора ... Read More »

Првата реклама за Diesel од Публицис Италија „Go with the Flaw“

Како што напишавме и претходно, не требаше долго време за првата реклама на агенцијата Публицис Италија за Diesel да го види светлото на денот Diesel минатата недела најави дека се збогува со агенцијата Anomaly и ја именува агенцијата Публицис Италија да го води нивниот глобален акаунт, па како што се ... Read More »

Нова кампања на сајтот Poslovi.infostud.com „Најди нова работа“

Повеќе од 80% од вработените во Србија не се задоволни со својата работа, а според светските истражувања промената на работата е претставува четврта најстресна промена во животот. Како во таква ситуација да се мотивираат поединците да се осмелат и впуштат во барање на нова, соодветна работа? Водечкиот сајт за вработување ... Read More »

“Толку ГОЛЕМ што се` друго изгледа помало“ – нова кампања на Стоби Флипс

Деновиве со емитување по сите канали, започна кампањата за промоција на новиот производ на Витаминка – Магнус од Стоби Флипс – голем флипс кој е со уште поинтензивен вкус од порано, збогатен со 30% кикирики правејќи го секој крцкав залак повкусен од кога било.  Овој пат, преку платформата “ТОЛКУ ГОЛЕМ ... Read More »

Red Dot Award за словенската Futura DDB

(РЕГИОН) – Словенската адвертајзинг агенција Futura DDB доби Red Dot награда во комуникациски дизајн за амбалажата на домашното вино Cubo Hotel. Победничкиот проект беше креиран имајќи го во обзир фактот дека хотелот има развиено свој уникатен и “карактеристичен“ систем на комуникација кој подразбира универзална разбирливост. Тенденцијата е да се оди со ... Read More »

Рекламата која се споделува овие денови: како на интелигентен начин да се исмејат „милениумците“

Во рекламата неизбежно се спомнати розевите нијанси на коса, очилата со диоптрија, брадата, тетоважите, социјалните мрежи, забавите…   Не е новост што секоја генерација за себе мисли дека е единствена и оригинална, дека во себе носи нов дух, промени, свежина, идеи… И новата генерација на милениумци не е исклучок, а ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365