Home » ПР (page 9)

ПР

ПР почетничка грешка бр.1 : “Немам коментар“

Пред некој ден следев една прес конференција на една институција.На поставеното прашање на еден од новинарите околу еден од тековните настани, лицето кое одговараше на прашањата (политичар) одговори со познатото “Немам коментар“. Ќе беше добро доколку ова беше само еден изолиран случај, но веќе после еден ден имав можност да видам ... Read More »

Спорадичните донации нема да го зголемат угледот на брендот !

Бизнисите даваат неброени илјадници а и милиони евра за добротворни цели секоја година. Покрај тоа што овие донации се често направени со навистина несебични намери, да бидеме реални, Понекогаш целта е да се здобие благо-наклоноста на потрошувачите. Наоѓањето на баланс помеѓу правењето позитивен ПР и едноставното донирање за вредни цели ... Read More »

Keep it simple and sexy

Замислете ситуација – се будите поспани. Сте имале соништа каде што прелетувате преку месечината, сте добиле на лото, сте купиле цели острови на Карибите, возите бел автомобил Mercedes-Benz C63 AMG, сте станале rock-ѕвезда и тогаш…ве удира мирисот на турското кафе кое што ви вели дека имате презентација во текот на денот. Read More »

Три кампањи од регионот добитници на IPRA наградата за 2015 година

(РЕГИОН) – Интернационалната ПР асоцијација (IPRA) ги објави имињата на агенциите чии ПР проекти се оценети како најуспешни за 2015 година и ја добиваат престижната IPRA Golden World Award. Меѓу наградените вкупно 50 кампањи од целиот свет (ЛИНК) има и 3 од нашето поблиско опкружување, од Косово, Хрватска и Босна и ... Read More »

Српското друштво за односи со јавност ги додели овогодинешните ПРизнанија !

(РЕГИОН) -Српското друштво за односи со јавноста (DSOJ) синоќа ги награди најдобрите комуникациски кампањи, проекти и иницијативи на традиционалниот, 18-ти по ред годишен ПРием. За овогодинешните награди , во 13 категории, пријавени беа вкупно 68 проекти, а во финалниот избор се најдоа 30 проекти од корпоративниот, јавниот и непрофитниот сектор. Наградата ... Read More »

MSL Group – најдобра источно европска ПР агенција

Пред неколку дена беа објавени имињата на овогодишните победници на Sabre Awards 2015 за EMEA регионот (Европа, Блискиот Исток и Африка). Епитетот за најдобра источно-европска ПР агенција оваа година го понесе MSLGroup (дел од Публицис групацијата) а во финалето влегоа уште и минатогодишните победници Chapter 4 (CEE регион), како и Ewing Group (Чешка), Genesis PR (Полска), United ... Read More »

United Partners е PR агенција на годината (за 2014) во Бугарија

United Partners e PR агенција на годината според конкурсот BAPRA Bright Awards, организиран од Бугарската асоцијација на PR агенции (БАПРА). Агенцијата победи во најпрестижната категорија која одликува агенции со богато портфолио на услуги кои имаат иновативен и стратешки пристап кон смислувањето и имплементирањето на кампањите. Аll Channels Communication Group пак ... Read More »

Објавена листата на топ 10 ПР агенции во светот според финансиските резултати

Holmes Report традиционално и оваа година ја објави ранг листата на 10 најуспешни ПР агенции во светот според приходите за изминатата година. Edelman повторно се наоѓа на врвот со пораст од 8,8% во споредба со 2014 година и приходи од скоро 812 милиони американски долари. Тоа е околу 12 милиони ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365