Home » Во фокусот (page 326)

Во фокусот

Лобирањето како дел од ПР-от во Македонија

Лобирањето и ПР-от

Во едно скоро кафанско “оправање на државата“ во кое нормално неизбежен декор беа и муабетите за светските заговори против државава и европските лобисти кои…знаете.. “не саботираат“….се разви тема која во таква “инспиративна атмосфера“ поттикна муабет за лобирањето и лобистите кај нас. Сум пишувал и претходно на темава, но чинам не ... Read More »

Среќни празници! Од Шкотска.

Брендовите, како и секоја година, и оваа на најдобриот можен начин се трудат да ни ги честитаат празниците. И полицијата на Глазгов сака да Ви ги честита празниците.     И од мене, Мирослав, Среќна Нова Година и среќни празници! Се читаме од идната година.   Read More »

Градење глобална репутација со минимален буџет

Автор на оваа колумна е Коста Петров. Истата беше првично објавена за блогот на ЗОЈМ и можете да ја видите на овој линк. Во неа тој зборува за еден скорешен предизвик кога тој и неговата агенција работеле на подобрување на глобалниот имиџ за една држава. Како поминало сето тоа, прочитајте ... Read More »

Во Србија се доделија овогодинешните UEPS награди

Здружението за деловни комуникации (UEPS – Udruženje za tržišne komunikacije) на Србија, изминативе денови традиционално го организираше настанот “Денови на UEPS” кој се оддржа од 17 до 23 декември и на кој на завршната гала вечер беа доделени овогодинешните UEPS признанија за авторите на најдобрите креативни остварување од областа на ... Read More »

“Официјално” потврдено: Маркетерите не се “нормални”

Маркетерите не се нормални

Зар навистина морам да го пишувам ова? :) Истражувањето на агенцијата “Heat“ од Сан Франциско,  врз 150 испитаници кои работат во маркетинг и адвертајзинг секторот и 150 “нормални“ луѓе кои немат никаква врска со маркетинг или адвертајзинг, го покажа тоа што е прилично очигледно… Маркетерите не се нормални…или попрецизно речно ... Read More »

6 Марфиеви закони на комуникацијата

Пред неколку дена читајќи едно дело на Сем Блек за “Односите со јавноста“ наидов на една негова статија која го раскажува искуството на професорот Osmo A. Wiio од универзитетот од Хелсинки, во која , професорот Wiio се забавува и ја игра улогата на “адвокат на ѓаволот“ формулирајќи алтернативни комуникациски закони во спротивност на утврдените поставки. Професорот Вио објаснува дека ... Read More »

“McCann Grupa“ отсега ќе се вика “I&F McCann Grupa”

I&F McCann Grupa - Marketing365

“McCann Grupa” , еден од водечките комуникациски системи во Југоисточна Европа, во иднина ќе функционира под името “I&F McCann Grupa“. Со оваа промена на името се заокружува периодот на консолидација на работењето на пазарите во регионот. “I&F McCann Grupa” е присутна на пазарот веќе 16 години и успешно работи во ... Read More »

ПР за почетници: како да не ја ИЗГУБИТЕ работата

Работите како ПР за голема компанија. Вашиот сон е остварен. Ги раководите ПР активностите на проектите во таа компанија – OKCupid, Vimeo и The Daily Beast, меѓу другите. Таа компанија е всушност медиумски конгломерат. Време е за мал одмор до Јужна Африка, затоа што и го заслужувате тоа. Пред да ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365