Home » Tag Archives: пр агенции

Tag Archives: пр агенции

Регрутирањето нови таленти е најголем предизвик за ПР агенциите ширум светот

Можноста да се привлечат нови топ таленти е најголема грижа за ПР агенциите ширум светот, ако се верува на истражувањето кое беше спроведено од страна на The Holmes Report и International Communications Consultancies Organisation (ICCO) како дел од Светскиот ПР извештај. Дури 39,9% од испитаниците обележале “регрутирање“ како еден од ... Read More »

Преглед на најуспешните ПР агенции во Хрватска во 2016 година

За хрватската ПР индустрија, 2016 година беше многу успешна година. Повеќето од големите агенции забележаа раст на приходите и добивката, а најголем бум направи агенцијата 404, објави tportal.hr. За само три години откако е основана, агенцијата 404 се проби на самиот врв на најголеми 10 агенции. Минатата година приходите речиси ... Read More »

Колку пари заработиле најголемите 10 македонски ПР агенции во 2016 година?

Маркетинг365 ги анализираше завршните биланси на најголемите и најактивни 10 македонски ПР агенции во Македонија (по азбучен ред подредени: Апра Портер Новели, Априори (x2), Вај Нот Комуникации, Елемент ПР, Идеа Лаб, Имиџ ПР, Навигаторс, Прогресива ПР и Медиа, Ханибиз и Чептер 4) и го доби податокот дека сите заедно во 2016 ... Read More »

Објавена листата на топ 10 ПР агенции во светот според финансиските резултати

Holmes Report традиционално и оваа година ја објави ранг листата на 10 најуспешни ПР агенции во светот според приходите за изминатата година. Edelman повторно се наоѓа на врвот со пораст од 8,8% во споредба со 2014 година и приходи од скоро 812 милиони американски долари. Тоа е околу 12 милиони ... Read More »

Состојбата на амeриканскиот агенциски пазар. Што треба да знаете?

Дигиталниот адвертајзинг зафаќа 40% од приходите на амриканските агенции. Приходите на агенциите се зголемија за 5.4% во 2014 Вработеноста во адвертајзинг агенциите го достигна своето највисоко ниво од 2001, агенциските акции овој месец достигнаа историски максимуми и инвестирањето во адвертајзинг во САД е конечно во позиција да го надмине врвот од периодот ... Read More »

Еделман со најголеми приходи и за 2013 година

Holmesreport го објавија World PR извештајот за топ 250-те ПР агенции со најдобри финансиски резултати за 2013 година. Еделман продолжува да опстојува на врвот од листата со 12,2% раст од минатата година и вкупни приходи од над 746 милиони долари. И второто и третото место остануваат непроменети, па нив ги заземаат Weber ... Read More »

Доделени годишните признанија за најдобрите во ПР фелата во Србија

(РЕГИОН) – Здружението за односи со јавноста на Србија, синоќа ги награди најдобрите комуникациски кампањи, проекти и иницијативи, на традиционалниот 17 по ред  ПРием. За наградите оваа година, во 12 категории, пријавени беа вкупно 53 проекти, а во финалниот избор се најдоа  24 проекти од корпоративниот, јавниот и непрофитниот сектор. ... Read More »

Кои се водечките медиа, маркетинг и ПР агенции во Србија според финансиските резултати за 2013 година ?

Магазинот Taboo од Србија, традиционално и оваа година ги објави првичните финансиски резултати од работата на медиа, маркетинг и ПР агенциите кои работат кај нашиот северен сосед со посебен преглед на остварените приходи, нивната добивка, бројот на вработени и нивна компарација со претходните две години. Колку за орентација да забележеме ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365