Home » Tag Archives: Фолксваген

Tag Archives: Фолксваген

Извршниот директор на Фолксваген се извини заради нацистички гаф

Главниот извршен директор на Фолксваген, Херберт Дис се извини бидејќи употреби слоган кој потсетува на нацистичкиот израз “Работата ве ослободува” (Arbeit Macht Frei) за да ја нагласи важноста на зголемување на профитот на компанијата. Херберт Дис на настан организиран од страна на неговата компанија го употреби изразот “Ebit Macht Frei”, ... Read More »

Една погрешна боја може да направи огромна разлика во принт кампањата на Фолксваген

Принт кампањата на Фолксваген си игра со идејата за боите, односно влијанието што може да го има погрешниот избор Научно докажано е дека боите влијаат на расположението, а со цел на возачите да им се обезбеди најдобриот комфор и вистинско уживање во возењето, Volkswagen го опреми својот нов Jetа автомобил ... Read More »

Фолксваген престанува со производство на лагендарната “буба“

Германската автомобилска компанија Фолксваген најави дека од јули 2019 ќе престане со производство на легендарниот модел “буба“ Како што пренесува порталот Бизнис инсајдер, до овој потег германската компанија доаѓа поради продолжување на трендот на фокусирање на авто пазарот кон SUV и кросовер возила. Минатата година во САД се продадени околу ... Read More »

Фолксваген започна глобална ревизија на своите агенциски партнерства

Гигантот на автомобилската индустрија сака да создаде низа регионални центри како дел од новата долгорочна маркетинг стратегија Фолксваген започна глобална ревизија на своите креативни агенции за да обезбеди поголема конзистентност во комуникацијата низ целиот свет, објави маркетинг директорот на Фолксваген, Jochen Sengpiehl. Со тој потег тие имаат намера да изградат ... Read More »

Нова реклама на Фолксваген во која главната улога ја има еден мал тврдоглав и самоуверен овен

Рекламата која ја изработи агенцијата Adam&Eve/DDB ни го претставува малиот самоуверен овен кој целосно е изработен во CGI анимација Од Велика Британија ни доаѓа забавна реклама за моделот на T-Roc од Фолксваген, во кој главната улога ја игра еден мал овен, роден самоуверен да се соочи со целиот свет, со ... Read More »

Хипи реклама на Фолксваген со нивните култни модели

Ретко ќе видете Тв реклама на производител на автомобил (а можеби и никогаш) во која во ниту еден кадар нема да се појави некој од нивните нови модели. Но, токму тоа го направи Volkswagen во својата нова реклама инспирирана од хипи генерацијата, со која ја промовира шестгодишната гаранција која е ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365