Home » Tag Archives: reklama

Tag Archives: reklama

“Дожд од флипсови“ -Витаминка со нова реклама по повод 40 години Стоби Флипс

По повод 40 години постоење на супер-брендот Стоби Флипс, компанијата Витаминка Прилеп во соработка со агенцијата Division, денеска го промовираше својот нов видео спот кој ја следи комуникациската платформа “Насекаде“ која стартуваше пред речиси еден месец со веќе легендарното прво лансирање на македонски бренд во вселената за кое пишувавме претходно. ... Read More »

Umbro направи пародија на фудбалските реклами

Во својата најнова реклама, Umbro прави пародија на фудбалските реклами кои понекогаш претеруваат со пренагласено фалење на разно-разни аспекти од карактеристиките на определен продукт, во случајов фудбалски копачки. Рекламата почнува така што претставник од компанијата се обидува да го презентира најновиот модел копачки Medusae II пред бразилскиот фудбалер Пепе. Фудбалерот е ... Read More »

Реклама која мажите (а и жените) ќе ја гледаат на repeat..made in Бугарија

Кога последен пат сте изгледале реклама повеќе од еднаш ? Еве дојде време…само погледнете кој има околу вас пред да ја пуштите :) Одамна знаеме дека бугарските реклами се закон (а и нивните “модели“ нели).. па еве благодарение на брендот за спортска опрема FLAIR и нивното промо-видео правиме повторно редефинирање на ... Read More »

Германскиот бренд EDEKA со интересна новогодишна реклама со супер порака

Пред екот на Новогодишните и Божиќните празници, германскиот бренд EDEKA, лидер во малопродажната и FMCG индустрија кој со своите супермаркети опфаќа 26% на германсиот пазар,  пласираше интересна кампања со која ја „разбранува“ јавноста ширум Европа. Во својата ТВ реклама, вклучуваат старец, кој пристигнува во својот дом, а се обидува да го ... Read More »

WTF реклама за автомобилот Смарт

Новата реклама на BBDO Берлин за новиот модел на автомобилот Смарт вклучува неколку деца кои постојано пцујат и се нервираат. Нараторот вели дека тоа им е пренесено од родителите кои така се однесуваат додека ги возат “големите и неприлагодливи“ автомобили во секојдневното користење и советува да се користи Смарт за порелаксирано ... Read More »

Погледнете македонска реклама од 1953 година

Оваа реклама на АД Европа – Скопје, потекнува од далечната 1953 година. Како што компанијата објави на својот официјален Фејсбук профил, рекламата била емитувана единствено во кино салите пред почетокот на филмовите, бидејќи телевизорите во домовите во тоа време биле реткост. Колегите маркетери од тоа врема одлично си ја сработиле ... Read More »

Казна од еден милион долари за “лажна” реклама на „P&G“ во Кина

Кинеските власти и одредија рекордна казна во историјата на земјата од 6,03 милиони јуани, односно милион долари на американската компанија „Проктер и Гембл“. Компанијата е казнета поради измама на потрошувачите со реклама за паста за заби. Како што објави „Маркет воч“, се работи за телевизиска реклама за забна паста „Крест“, ... Read More »

Реклама за PlayStation каква што досега немате видено

Фановите на Playstation со помош на интерактивна алатка може да направат сопствено ремек-дело. Иако постои голема кулуролошка и временска разлика помеѓу 19 и 21 век, креативната њујоршка агенција BBH на еден многу интересен начин ги обединува минатото и иднината, пишува Adweek.com. Како што јунаците од минатото се се’ уште  живи ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365