Home » Author Archives: Магдалена Шамбевска

Author Archives: Магдалена Шамбевска

Интервју со Марија Костовска, претприемач и сопственик на брендот “Slim Line“

Денешен гостин на Маркетинг365 е Марија Костовска, жена претприемач и сопственик на брендот “Slim Line”. M365: Која е Марија Костовска? Што сте по професија, кога се јави желбата за работа со овој бизнис? – Јас сум дипл. правник по професија,  но секогаш сум била претприемач,  сум менаџирала туѓи бизниси и ... Read More »

После овие реклами за Tide можеби ќе се почувствувате малку валкано

Агенцијата Saatchi & Saatchi од New York ја објави новата кампања за Tide, со нов, по малку вознемирувачки но забавен пристап и слоган на брендот – “Ако мора да биде чисто, мора да биде Tide”. Кампањата вклучува низа спотови со непријатни ситуации во кои многу од нас ќе се пронајдат ... Read More »

Интервју со Венцо Ангеловски директор на ПЕКО

Се согласувате ли дека изгледот понекогаш знае да излаже? Дури и најубавите чевли може да предизвикаат најболни плускавци само по неколку часа носење, а најниските штикли ќе направат да кривите од болка. Познатиот бренд ПЕКО го сакаме поради удобните чевли кои со сигурност нема да не разочараат подоцнa a освен удобноста овој бренд се ... Read More »

Toyota продава бебе-робот кој ги чита вашите емоции и Ви зборува

Ако ви треба копилот за “крос-кантри вожња“ или некој на кого ќе може да му ги кажете вашите проблеми, кога некој ваш пријател или психијатар е недостапен, Тојота смисли робот кој ќе се грижи за Вас. Производителот на автомобили го откри Kirobo Mini, со големина на бебе, “интелигентен“ придружник, кој ... Read More »

Социјален експеримент кој имаше да цел да ги расположи намуртените Лондончани

Компанијата The Berry Company, која претставува фамилијарен бизнис за храна, реши да направи вистински “бум“ на улиците во Лондон и да го разубави денот на минувачите со својата последна маркетинг кампања.  Очигледно, 8:12 часот наутро е идентификуван како време во кое знаете дали вашиот ден ќе биде или нема да ... Read More »

Keepin’ it 360° : Денес единствено има смисла да се зборува само за комуникација 365 дена

Во пресрет на фестивалот КАКТУС 2016, завчера во Cineplexx во Ушче Шопинг Центарот беше одржана дебата под наслов „Keepin’ it 360°!“. Целта на оваа дебата беше загревање пред фестивалот КАКТУС 2016 низ разговор за важноста и значењето на комуникацијата во иднина во Србија. За време на дебатата се отворија некои важни ... Read More »

Љубовта кон децата, главна инспирација на Јасмина за создавање на Центарот за Ран Детски развој – “Бонбончиња“

Јасмина Антиќ Атанасовски е личност која ужива во мајчинството и е среќна мајка на две деца. Таа од секогаш обожавала и знаела како да ги забавува децата, а паралелно на тоа и да ги подучува. Веруваме, тоа била и инспирација за создавање на Центарот за ран детски развој – “Бонбончиња“ ... Read More »

Хајнекен е огласувач на годината во Европа

Хајнекен ја доби наградата за најдобар огласувач во 2016 на ниво на Европа. Наградата се доделува секоја година на фестивалот Eurobest врз основа на маркетинг активностите на компаниите, како и поттикнувањето на идеи и творештва произведени од страна на нивните агенции. Пивската компанија имаше успешна историја на eurobest, со 37 награди и 20 финалиња од 2008 ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365