Home » Колумни (page 12)

Колумни

Колумна на Ненад Ристовски : Дигитално рекламирање во Македонија

Во дискусиите што ги имам со луѓето од областа на маркетингот, често ме прашуваат какво е дигиталното огласување во Македонија, зашто толку заостануваме од светските трендови, што е потребно за да се раздвижи нашиот пазар? Кога ги прегледував статистиките на ZenithOptimedia за глобалните текови во рекламирањето дојдов до податок дека ... Read More »

Тодор Стојчевски : Трендовите – автопатишта за развој на професијата

Колумна на Тодор Стојчевски, директор на Агенцијата за односи со јавност „Чептер 4“ Секоја професија вклучува одговорни личности, веќе поставени стандарди, етика во однесувањето и комуникацијата, размена на знаења и вештини, иновативност и константен напредок. Успехот патува по различни автопатишта, дефинирани, како трендови на развој. Неодамна, на дискусијата „Професионалните стандарди како предизвик ... Read More »

Тодор Стојчевски : “Работно време или време за работа”

Vreme za rabota - Chapter4 - Todor Stojcevski

Колумна на Тодор Стојчевски, директор на Агенцијата за односи со јавност „Чептер 4“ Модификацијата на професионалните дејности, појавата на нови професии, како и опсегот на работни обврски, терминот „работно време“, кој до неодамна значеше – доаѓаш на работа, имал или немал работа, чекаш часовникот да го отчука крајот на последната „работна ... Read More »

Колумна: Ја најдовме ли средината ? (за Гемиус, медиумите, огласувачите и агенциите)

Македонската интернет јавност вчера беше домаќин на Г-дин Веселин Ангелов од Гемиус Бугарија, компанијата која претендира да биде третата независна страна која ќе ги мери и анализира македонските веб сајтови. Настан кој со нетрпение се очекуваше, пред се за нашите медиуми, агенции и огласувачи да се видат меѓусебе и да ... Read More »

Пу,пу неважи….Гемиус се премисли

Пред 15-тина дена на Маркетинг365 ја објавивме веста  “ “Гемиус” почнува да наплаќа – сајтовите се двоумат дали да продолжат да се мерат“ , откако “Партнерите“ (сајтовите кои се мерат преку Гемиус) добија предлог-договор заедно со ценовник за понатамошна соработка со Гемиус – што предизвика силна реакција кај интернет медиумите кои генерално ... Read More »

Лобирањето како дел од ПР-от во Македонија

Лобирањето и ПР-от

Во едно скоро кафанско “оправање на државата“ во кое нормално неизбежен декор беа и муабетите за светските заговори против државава и европските лобисти кои…знаете.. “не саботираат“….се разви тема која во таква “инспиративна атмосфера“ поттикна муабет за лобирањето и лобистите кај нас. Сум пишувал и претходно на темава, но чинам не ... Read More »

Градење глобална репутација со минимален буџет

Автор на оваа колумна е Коста Петров. Истата беше првично објавена за блогот на ЗОЈМ и можете да ја видите на овој линк. Во неа тој зборува за еден скорешен предизвик кога тој и неговата агенција работеле на подобрување на глобалниот имиџ за една држава. Како поминало сето тоа, прочитајте ... Read More »

Неделен маркетинг-микс: Чаршијата, Банките и Маркетинг Агенциите во Македонија

“Таква ни е браншава !“ Топ тема деновиве се комбинациите кои Македонски Банки ќе ги сменат своите Маркетинг-агенции, која агенција после промената останува во најдобра позиција, која пополека се крева “од мртвите“ а која останува со празни раце. Се чини возбудата ќе беше помала ако не работеше “Чаршијата“, ама па ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365