Home » Маркетинг & Адвертајзинг (page 30)

Маркетинг & Адвертајзинг

Магазинот AdAge ја објави листата на најуспешните жени во огласувачката индустрија во Европа за 2018 година

Оваа листа ги претставува жените кои ја обликуваат рекламната индустрија во Европа Ad Age објави својата листа Women to Watch Europe 2018, која претставува група од 20 жени номинирани заради нивниот успех и работа на унапредување на индустријата на маркетинг, огласување и медиуми. Ова е трета година како се објавува ... Read More »

Сер Мартин Сорел ги негира наводите за лични злоупотреби откако WPP започна истрага за неговото работење

Холдинг компанијата ангажира независна агенција за истражување на наводите за несоодветното работење WPP ангажираше независна агенција за да ги испита наводите за непримерното работење кои се изнесени против извршниот директор на компанијата, Сер Мартин Сорел. Истрагата изгледа како уште еден во низата проблеми за WPP, чии акции неодамна доживеаја значителен ... Read More »

Ивана Парчетиќ Митиќ во жирито на меѓународниот White Square фестивал!

(РЕГИОН) – Основачот и CEO на порталот Маркетинг мрежа од Србија, Ивана Парчетиќ Митиќ е избрана за член во Mass Media жирито во склоп на престижниот White Square фестивал кој се одржува во Минс, Белорусија. White Square наградите се доделуваат веќе 10 години за најдобрите агенции и огласувачи, чии кампањи ... Read More »

McCann Осло лансираше нова реклама и слоган за кавијарот Милс

Креативниот тим на McCann Осло, на чело со Адам Билд и Јирген Лауре, стои зад новиот креативен концепт “Неспоредлив вкус” (“Unparalleled taste”), кои го креираа за кавијарот на брендот Милс. Оваа епска реклама е резултат на соработка со продукциската куќа Babusjka и режисерот Томас Анкер, како и со Горан Обад, ... Read More »

Кои се најуспешните кампањи, агенции, мрежи и брендови во областа на општествената одговорност во 2017 година?

The Good Report е заеднички проект на организацијата ACT Responsible и Gunn Report, а им оддава почит на најдобрите кампањи кои во 2017 година се спроведени во областа на општествената одговорност The Good Report  претставува единствено рангирање на најдоброто користење на креативни комуникации низ целиот свет со цел промовирање на ... Read More »

Агенцијата Пиксел прослави 5 години постоење!

Да, иако звучи како првоаприлска шега, на 1-ви април, Компанијата за дигитален маркетинг и информатичка технологија  „Пиксел” прослави 5 години од своето постоење. Од скромните почетоци во 2013-та, па се до моменталниот успех на развој со повеќе од 30-тина активни клиенти и речиси 20 вработени, „Пиксел” може да се пофали ... Read More »

Брус Вилис стана заштитно лице на енергетскиот пијалок Hell Energy

Една од најголемите светски филмски акциони ѕвезди, стана заштитен лик на популарниот енергетски пијалок Hell Energy Брус Вилис, една од најголемите американските филмски ѕвезди, потпиша договор со брендот за енергетски пијалоци Hell Energy. ТВ рекламата во која главниот лик е Брус Вилис,  ја доживеа својата премиера во понеделникот, 2 април, ... Read More »

Нова кампања на РСБСП – „Разбуди ги позитивните навики во сообраќајот!“

Пролетта е годишно време на будење, позитивно расположение и промени, а Разбуди ги позитивните навики во сообраќајот е слоган под кој Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата, ќе ја претстави и ќе ја реализира новата пролетна едукативна кампања за одговорно учество во сообраќајот и за почитување на сообраќајните ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365