Home » Tag Archives: брендови

Tag Archives: брендови

Објавена глобалната листа на брендови со најдобра репутација на светот за 2019 година

На листата објавена од Reputation Institute, оваа година Rolex е на прво место, а потоа следат Lego и The Walt Disney Company Reputation Institute го објави својот Глобален извештај Global RepTrak 2019, кој ги рангира брендовите во светот според нивната репутација на глобално ниво. Како што е наведено во студијата, ... Read More »

Ова се најкреативните кампањи и компании во 2018 година, според извештајот WARC Creative 100

Кампањата “Palau Pledge” на агенцијата BBDO Њујорк, мрежата BBDO Worldwide, холдинг компанијата Omnicom Group, брендот Burger King и огласувачот Mars се на врвот на топ листите за годината што измина WARC ги објави резултатите од својот извештај WARC Creative 100, кој претставува независен глобален индекс на креативната извонредност во рекламирањето ... Read More »

Хенкел ќе вложува дополнителни 300 милиони евра во своите брендови

Почнувајќи од 2019 година компанијата Хенкел најави дека ќе троши околу 300 милиони евра годишно дополнително на капиталните годишни вложувања од 800 милиони евра Хенкел откри дека планира да троши дополнителни 300 милиони евра (341 милиони долари) годишно за развој на онлајн операции, додавајќи дека брендовите како што се Persil ... Read More »

Кога логото едноставно не треба да се менува

Извор: Epica Awards Пишува: Mark Tungate, Editorial Director, Epica Awards Ако мислите дека луѓето не се поврзани со познатите брендови, само погледнете што се случува кога некои од нив го менуваат своето лого. Zara го помина ова искуство неодамна кога агенцијата Baron&Baron – основана од страна на почитуваниот француски дизајнер Фабиен ... Read More »

Топ 10 најголеми промашувања на брендовите за 2018 година

Реномираниот магазин AdAge ги откри најголемите промашувања кои ги направија брендовите оваа година. За крајот на годината, реномираниот американски магазин AdAge се осврна на годината што изминува и ги откри најголемите промашувања направени од брендовите оваа година,  како еден вид предупредување за следната година. Како што забележува магазинот, многу брендови ... Read More »

Големите брендови се здружија во борбата против загадувањето со пластика

Брендовите кои претставуваат 20% од производството на пластични пакувања на глобално ниво се меѓу потписниците на најновата иницијатива на Обединетите нации за искоренување на пластичниот отпад и загадувањето. Фондацијата Ellen MacArthur, во соработка со Одделот за животна средина на Обединетите нации, ја предводи иницијативата наречена New Plastics Economy Global Commitment, ... Read More »

Гугл на врвот на светската топ листа на корпоративна одговорност

ЛЕГО падна на третото место на глобално ниво, иако во Европа сè уште ја има титулата бренд на кој најмногу му се верува Во време кога од сите страни доаѓаат вести за кражба на податоци и скандали со сигурноста на одредени брендови поврзани со овие пропусти, Google успеа да го ... Read More »

Апсорбираме дури 479 минути медиуми дневно

Ширењето на брзите мобилни податоци влијае на глобалната конзумација на содржината Не е тајна дека ширењето на мобилните уреди и брзите мобилни мрежи ја трансформираа глобалната медиумска потрошувачка во текот на изминатите години. Просечното лице троши на медиуми 479 минути или речиси осум часа дневно, што е за 12% повеќе ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365