Home » Tag Archives: Загреб

Tag Archives: Загреб

DAMconf 2017 ги носи западноевропските трендови на дигитален маркетинг на регионалниот пазар

Без разлика дали сте професионалец во областа на дигиталниот маркетинг и огласување или сте едноставно само ентузијаст за оваа тема, имаме одлична вест за вас. Овој ноември, Загреб по четврти пат ќе биде домаќин на DAMconf конференцијата каде ќе гостуваат светски познати професионалци од областа на дигиталниот маркетинг. DAMconf претставува ... Read More »

Зошто кафетериите во Загреб и Белград послужуваат пијалоци без коцки мраз?

И покрај сеуште големите горештини, некои кафетерии во Загреб и Белград овие денови послужуваат пијалоци без коцки мраз. Со пијалокот гостите добиваат само сламка со натпис „Се прашувате зошто нема коцка мраз? Би било многу поладно доколку направевте нешто во врска со глобалното затоплување. “ Тоа е пораката од WWF, ... Read More »

Загреб претставен од нов агол

Агенцијата Bruketa&Žinić OM и дигиталната агенција Brlog, за потребите на Туристичката заедница на градот Загреб лансираа нова мобилна апликација «Zagreb Be There», со која туристите ќе можат да одберат неколку тематски патишта за обиколка на Загреб и да освојат награда.  (РЕГИОН) – Туристичката заедница на градот Загреб лансираше нова мобилна апликација Zagreb Be There, ... Read More »

Драстичен пад на огласувачкиот пазар во Хрватска

(РЕГИОН) – Во завршниот дел од Лидерската конференција “Marketing by numbers”, одржана пред неколку дена во Загреб, Анте Шалиновиќ од Ipsos Puls, претстави одлична опсежна анализа на медиумскиот пазар во Хрватска. – Падот на нето огласувањето во медиумите е далеку поголем од падот на економската активност. Во 2013, на огласи ... Read More »

ВИДЕО : За прв пат во Хрватска користен beamvertising

Дел од зградите во хрватската престолнина Загреб, беа употребени како кино платно во најновата beamvertising кампања која Unex Grupa ја реализираше за својот клеинт Хит-радио Ентер. Анимирани проекции во кои беа користени атрактивни визуални прикази на познатите DJ-и како Avici, Guettа и Rudimental чии хитови често се наоѓаат во етерот на ... Read More »

Светските дигитални трендови се следат само со инвестирање во квалитетни маркетинг професионалци !

Пред извесно време информиравме за менаџерската смена во хрватската дигитална агенција Proximity, кога во нова генерална директорка беше промовирана Марина Чулиќ Фишер – која уште тогаш најави нови ветришта и инвестирање во човечкиот потенцијал на компанијата. Во текот на вчерашниот ден, пријателите од Проксимити не информираа дека нивниот Оддел за ... Read More »

Најавени “Денови на комуникациите 2014” – централната маркетинг манифестација во Хрватска

Учесниците на годинешните “Денови на комуникациите“ ги очекува освежена програмска структура со акцент на стекнување на практични знаења и уште подобри предавачи. Хрватското здружение за деловни комуникации (HURA) и хрватскиот огранок на Европското здружение за дигитален и интерактивен маркетинг (IAB), во текот на завчерашниот ден на прес-конференција го најавија второто ... Read More »

Chapter 4 ќе соработува со високата школа Edward Bernays

Едвард Бернајс и Чаптер 4 - Маркетинг365

Борис Бекер, управителот и еден од сопствениците на меѓународната агенција за односи со јавнста Chapter 4 и Дамир Југо, деканот на високата школа за комуникациски менаџмент од Хрватска – “Едвард Бернајс“ , потпишаа договор за партнерска соработка кој на студентите на школата ќе им овозможи оддржување на студентска пракса во некоја ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365