Home » Tag Archives: социјални мрежи (page 4)

Tag Archives: социјални мрежи

Како да ја ‘’надмудрите’’ својата конкуренција со помош на content-маркетинг

Малите бизниси често се неуспешни и згаснуваат по своето лансирање. Доколку се едни од среќниците кои ќе успеат, не постојат гаранции за идината. Најдобриот начин на кој можете да бидете пред својата конкуренција не се сменил никогаш –тој опфаќа креирање на неповторлив производ или услуга кој ќе биде успешен кај ... Read More »

Дебата: AdWords или платени реклами на социјални мрежи?

Неколку или повеќе години луѓето кои работат маркетинг се помалку збунети со оваа дебата. Кога стартуваа социјалните медиуми се отворија дебати за истражувањата наспроти социјалните медиуми. Кога е-маил направи “камбек“ вниманието се сврти кон содржинскиот наспроти е-маил маркетингот. Денес дебатата се однесува на платените реклами на социјалните медиуми наспроти AdWords ... Read More »

Работи што се забранети да ги правите на интернет за време на Олимписките Игри

Денеска почнуваат олимписките игри во Рио и многу брендови почнаа или планираат да ги користат за своја лична промоција. Исто така, сведоци сме изминативе денови дека пристигнаа многу информации за работи кои се забранети да се прават, па решивме на едно место да ги споделиме работите што не смеете да ... Read More »

7 Social Media маркетинг трендови за 2016

Социјалните медиуми силно влијаат врз тоа како луѓето од различни делови на светот споделуваат информации меѓу себе. Ова се дефинитивно добри вести за маркетерите и бизнисмените бидејќи можат да ги употребуваат социјалните медиуми за промовирање на нивните брендови. Во изминатите неколку години, социјалите медиуми се имаат здобиено со голема моќ ... Read More »

Медиумите на терористите!

Неколку дена после смртоносните напади во Париз во кои беа убиени 129 луѓе, едно списание победнички пишува во предговорот. “И така одмаздата беше извршена меѓу тие, кои се чувствуваа заштитени во пилотската кабина на нивниот авион”, пишуваат авторите под сликите на мртви и окрвавени луѓе, а насловот гласи “Само терор”. Списанието ... Read More »

“Buffer” за попаметен начин на споделување

Маркетинг алатка на денот е серија од микро постови создадени со цел да ги запознаеме македонските стартапи и маркетинг ентузијасти со интересните алатки од областа на маркетингот кои секојдневно се користат ширум светот. Aлатка #4 Buffer. Што претставува Buffer? Buffer претставува веб базирана алатка која што е примарно дизајнирана за ... Read More »

Промоцијата на новите дресови на Манчестер Јунајтед – најуспешна онлајн кампaња на Адидас

Новите Адидас дресови на Манчестер Јунајтед се најбрзо растечката во вредност кампања за промоција на нови фудбалски дресови откако генерира 2.3 милиони долари вредност преку социјалните медиуми во првите три дена, пишува The Drum. Бројките покажуваат дека Манчестер Јунајтед сега е најголемиот двигател на вредност за Адидас кој ја презеде ... Read More »

Сакаш одмор? Ќари го на Фејсбук или Твитер !

Еден од најпознатите хотели на охридското крајбрежје Хотел Дрим, деновиве започна со кампања на социјалните мрежи со која ги повикува своите фанови да ја разбудат својата имагинација и да опишат што за нив претставува одморот. Авторот на најкреативниот пост (текст, слика или музика) објавен на Твитер или Фејсбук, придружен со хаштазите ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365