Home » Tag Archives: Берлин

Tag Archives: Берлин

Google отвори нови канцеларии во Берлин

Google ги отвори своите нови канцеларии во Берлин во кои ги смести своите тимови за вештачка интелигенција, Google Play, Youtube, Google for Startups и клауд услуги. Главниот извршен директор на Google, Сундар Пичаи, беше присутен на официјалното отворање на канцелариите на компанијата во германскиот главен град Берлин. Станува збор за ... Read More »

Јавен тоалет претворен во мултимедијална просторија во центарот на Берлин

Искуствената активација во Берлин, која што брендот ја нарече “Споменик против молкот”, сака да ја истакне важноста на една, инаку скромна просторија – тоалетот Германскиот синџир продавници за уредување на домот Hornbach, изгради завидно име во светот на огласувањето, благодарение на карактеристичниот хумор во маркетингот, но овој пат хуморот го ... Read More »

Жителите на Берлин се противат на доаѓањето на Google

Сите големи градови се борат да станат седиште на технолошките гиганти, освен Берлин, чии жители се уверени дека доаѓањето на Google ќе им ја загрози егзистенцијата На улиците на Герлизер, во источниот дел на областа Кројцберг во Берлин,  се забележуваат знаци на незадоволство по повод најавеното доаѓање на технолошкиот гигант ... Read More »

Прогласени победниците на Epica Awards 2017

Минатата недела во Берлин се доделени Epica Awards 2017. Овогодишните добитници на Гранд При наградите доаѓаат од Канада, САД, Полска, Германија и Франција. Жирито одлучи да додели две Филм Гранд При награди оваа година. Мрежа на годината е McCann Worldgroup, Агенција на годината е BBDO New York, а Продукциска куќа ... Read More »

Epica Awards ги отвори early bird пријавите за сезона 2017

Единствените креативни награди на светот во чиешто жири седат новинари посветени на креативната индустрија го отвара своето 31 натпреварување со многу новости. Нов претседател на жирито, нова локација и нови категории се само некои од промените оваа година. Огласувачки, ПР, дизајнерски и дигитални агенции, како и продукциски куќи, ќе можат ... Read More »

Кампања на Ogilvy Berlin против реизданието на Хитлеровата Mein Kampf во Германија

Озлогласената книга Mein Kampf (‘Мојата борба’) на Адолф Хитлер оваа година беше за прв пат реиздадена после 1945 година – откако изминаа издвачките права на Владата на Баварија. Очекувано, нејзиното појавување предизвика многу реакции. Се појави и моќен одговор од берлинската канцеларија на Ogilvy & Mather, која издаде конкурентна книга ... Read More »

“Мини киоск за макси насмевка”

Агенцијата Ogilvy & Mather Берлин, во склоп на кампањата за промоција на мини Кока-Кола лименките поставија повеќе минијатурни киосци во неколку градови низ Германија каде се продава кока кола во мала лименка но и неколку други минијатурни “слатки“ производи. Досегашните бројки велат дека овој начин на продажба се покажал како ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365