Home » Tag Archives: Старбакс

Tag Archives: Старбакс

Познато е кога Старбакс ќе ја отвори првата кафетерија во Белград

АмРест Холдингс СЕ, најголемиот оператор на ресторани во централна Европа, како што претходно најави планира да отвори „Старбакс“ локали во Србија, а во меѓувреме се знае точниот датум. На 15 Април, светски познатиот ланец на кафетерии ја отвора својата врата за белградските љубители на кафе во трговскиот центар Рајчево, кој ... Read More »

Starbucks ја отвори својата прва продавница целосно брендирана на знаковен јазик

Starbucks ја отвори својата прва продавница целосно брендирана на знаковен јазик која ќе овозможи вработување за повеќе луѓе кои се глуви или имаат проблем со слушањето, соопштија од компанијата. Сите вработени во продавницата во Washington DC, САД, познаваат најмалку два јазици – англиски и американскиот знаковен јазик. Според Starbucks, овој ... Read More »

Старбакс продава повеќе од 80 продавници во Европа

„Старбакс” ќе го реструктурира својот бизнис во Европа по неколку години слаба продажба. Компанијата со седиште во Сиетл ќе продаде 83 продавници што ги има во Франција, Холандија, Белгија и Луксембург на својот долгогодишен партнер Алсеи. „Старбакс” планира да ги затвори канцелариите во Амстердам и да го консолидира своето европско ... Read More »

Во Италија отворен првиот и најубавиот Старбакс локал

Во Милано е отворен првиот Старбакс ресторан, а редот за првото кафе од ваков вид во Италија бил долг и до 300 метри. Starbucks Reserve Roastery, кој претставува нов формат на кафулле, бар и продавница, се протега на 2.000 квадратни метри и има 300 вработени. Старбакс во Милано е еден ... Read More »

Како скриена дизајнерска „грешка“ го направи логото на Starbucks да изгледа совршено

Еден потценет факт на добриот дизајн: Понекогаш несовршеностите се она што го прават дизајнот да изгледа совршен. Тоа веќе го имаме видено кај логото на Google, кај кое буквата “G” не е совршен круг. Сега пак, една статија на Fast Company го насочи вниманието кон логото на Starbucks, забележувајќи дека ... Read More »

Старбакс ги укинува пластичните цевки во своите пијалоци

Старбакс одлучи да ги укине пластичните цевки до 2020 година поради спречување на понатамошно загадување на животната средина, соопшти компанијата во понеделникот. Цевките ќе бидат заменети со проѕирни капачиња со испакнување и мал отвор на врвот, кои исто така се пластични, но полесно се рециклираат. Некои пијалаци ќе продолжат да ... Read More »

Старбакс доаѓа во Србија

АмРест Холдингс СЕ, најголемиот оператор на ресторани во централна Европа, најави дека планира да отвори „Старбакс“ локали во Србија. Првиот се очекува во Белград во текот на оваа година. “Првиот Старбакс локал ќе биде отворен оваа година во Белград, градот со долгогодишна традиција на уживање во кафе. АмРест е водечки ... Read More »

Нестле ги купи правата за продажба на производите на Старбакс

Швајцарскиот прехранбен гигант Нестле објави денеска дека ќе плати 7,15 милијарди американски долари за правото на продажба на производите на Старбакс надвор од кафетериите на овој американски синџир. Старбакс на Нестле му го продаде трајното право на продажбата на производите од кои годишно остварува приходи од две милијарди долари. Договорот ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365