Home » Tag Archives: љубљана

Tag Archives: љубљана

Голден Драм со нов визуелен идентитет се враќа во Порторож

Еден од најценетите регионални креативни фестивали, Голден Драм (Golden Drum), за своето наредно, 25-то издание повторно ќе не пречека во старо-новата локација Порторож, откако последниве неколку години се оддржуваше во Љубљана. Оваа новина е надополнета и со уште една. Нов визуелен идентитет кој за фестивалот го направи агенцијата Luna/TBWA Ljubljana. ... Read More »

GOLDEN DRUM 2017: Повеќе од 1000 креативни кампањи во трка за престижните награди на фестивалот

На 24 Меѓународен фестивал на креативноста Golden Drum кој ќе се одржи од 18 до 20 октомври во 2017 година во Grand Hotel Union во центарот на Љубљана, Словенија, пристигнаа голем број на креативни кампањи Без оглед на економската и социо-политичката ситуација во 38 земји учесници на натпреварувањето, повеќе од ... Read More »

Продолжен рокот за пријавување на кампањите за Golden Drum до 18 август

24 Меѓународен фестивал на креативноста Golden Drum, кој ќе се одржи од 18 до 20 октомври во Љубљана во Grand Hotel Union, го објави крајниот рок за пријавување на кампањите – 18 август 2017. Кампањите ќе бидат оценети од страна на два вида на жирија, составени од 22 врвни меѓународно ... Read More »

24 Golden Drum: системот за пријавување на кампањите е официјално отворен

24 меѓународен фестивал на креативноста Golden Drum оваа година ќе се одржи во Љубљана, во хотелот Grand Union, од 18 до 20 oктомври 2017 година. Фестивалските денови ќе се одвиваат под слоганот – Остави свој белег! Пријавите за натпреварувањето на 24 Golden Drum се официјално отворени и ќе траат се до ... Read More »

Сачи&Сачи Скопје најдобра агенција во регионот, а Василије Ќорлука најдобар креативен директор!

Прашање: Што прават Македонци кога ќе дојдат на Голден Драм? Одговор: Растураат !!! Сачи&Сачи Скопје дел од Публицис Македонија е прогласена за најдобра агенција во Адриатик регионот на овогодинешното издание на Голден Драм, а нејзиниот креативен директор Василије Ќорлука е добитник на признанието Golden Watch за Најдобар креативен директор на ... Read More »

Вториот ден на Голден Драм ги инспирираше делегатите и гостите

Меѓународниот фестивал на креативност 23-иот по ред Голден Драм на вториот ден пред публиката се претстави со голем број на говорници кои ги инспирираа присутните со своите обраќања на замокот Љубљана. Долго очекуваното обраќање на Синди Галоп ги надмина сите очекувања. Греам Ланг, главен креативен директор на Y&R Јужна Африка ... Read More »

Golden Drum ги објави финалистите

Македонските проекти финалисти во речиси сите категории каде што се натпреваруваат. 23-от Golden Drum, кој се оддржува во Љубљана, Словенија под слоганот “Inspired to Inspire”, ја објави листата на финалисти на овогодинешниот фестивал, а меѓу 253 финалисти, нашиот регион е претставен 26 пати. Посебен успех забележа македонската Saatchi&Saatchi, чија кампања ... Read More »

Golden Drum објавува конкурс за најдобар и најкреативен постер

Фестивалот Golden Drum и градот Љубљана покануваат млади креативци на возраст до 30 години да учествуваат во изборот на најдобар  и најкреативен постер. Овогодинешната тема на натпреварот е: Љубљана е зелена за тебе! Биди активен, биди фит! Се повикуваат младите креативци да создадат постер кој ќе ја претставува Љубљана како ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365