Home » Tag Archives: Душан Дракалски

Tag Archives: Душан Дракалски

Душан Дракалски и Василије Ќорлука дел од жири комисијата на фестивалот Golden Drum

Дваесет и четвртиот фестивал Golden Drum по втор пат ќе биде одржан во Љубљана од 18 до 20 октомври. Посетителите на фестивалот ќе имаат прилика да слушнат повеќе од 30 инспиративни професионалци од различни сфери на креативноста и да погледнат предлози од 38 различни земји, кои ќе се натпреваруваат за ... Read More »

Душан Дракалски: Aдвертајзингот се менува и оди во некои сфери каде што на сите нас ќе ни биде чудно да престојуваме!

Нашиот Душан Дракалски, кој работи како извршен креативен директор на агенцијата Demner, Merlicek & Bergmann во Австрија, оваа година е претседател на регионалното жири за доделување на наградите KAKTUS 2017 во склоп на истоимениот фестивал за интегрирани комуникации кој ќе се оддржи на 1-ви и 2-ри ноември годинава во Белград, ... Read More »

Илинка Црвенковска, Жарко Димитриоски и Душан Дракалски дел од регионалното жири на #Kaktus2017

Организаторите на фестивалот на интегрирани комуникации Кактус од Србија го објавија списокот  со членови на регионалното жири за доделување на стручните награди за годинава. Регионалното жири е составено од 11 креативни директори од регионот, а македонски претставници во одбраното друштво се  Илинка Црвенковска од Идеа Плус, Жарко Димитриоски од Еден На ... Read More »

Душан Дракалски стана дел од “Куќата на славните“ на Голден Драм

Регионалниот креативен фестивал Голден Драм (Golden Drum) официјално објави дека нов член на “Куќата на славните“ (Hall of Fame) станува регионалниот креативен директор на агенцијата Њу Момент, македонецот Душан Дракалски, кој е признаен како еден од најкреативните и најискусни комуникациски специјалисти во регионот. Душан Дракалски е главен креатор на повеќе светски-наградувани ... Read More »

НАСТАН : “Lions Talks” – што ни донесе Cannes Lions 2015 (Сабота, 12:00h. во Concept 37)

Прославата по повод 2 години постоење на арт кафулето Concept 37 продолжува и оваа Сабота! Настанот “Lions Talks” , на кој ќе се рекапитулира се она важно што ни го донесе овогодинешното издание на најголемиот светски креативен фестивал Cannes Lions, ќе се одржи во Сабота (11.07.2015 г.) почнувајќи од 12:00 часот, во организација на ... Read More »

Душан Дракалски дел од жирито на Cannes Lions

Душан Дракалски, регионалниот креативен директор на агенцијата New Moment New Ideas company Y&R е избран како дел од жирито на најпрестижниот светски адвертајзинг фестивал што се одржува во Кан – Cannes Lions. Тој ќе биде дел од жирито за категоријата Direct Lions, кое го предводи претседателот James McGrath, креативниот директор ... Read More »

“The CUP“ – овој Април во Белград

Интерконтиненталниот адвертајзинг куп или едноставно наречен “The CUP“ овој Април, ќе го има своето 7-мо издание и ќе се оддржи близу нас, во Белград. “The CUP“ беше создаден во 2007 година од организаторите на три големи регионални креативни фестивали : ADFEST (Asia-Pacific), FIAP (Ibero-American) и GOLDEN DRUM. После првата година, ... Read More »

Душан Дракалски меѓу 30-те најдобри креативни директори во светот !

Во новата 2014 година, Душан Дракалски, креативниот директор на Њу Момент, влегува како дел од ТОП 30-те креативни директори во светот според интернационалниот ранкинг PIAFYS за “сезоната“ 2013/2014. PIAFS интернационалниот ранкинг на креативни директори ги рефлектира постигнувањата на најдобрите светски адвертајзинг фестивали. Топ фестивалите се поделени во три категории и секоја ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365