Home » Tag Archives: тв станици

Tag Archives: тв станици

Кои се телевизиските куќи од регионот кои остваруваат најголеми приходи

Специјализираниот портал за медиуми на подрачјето на Југоисточна Европа, Media Daily, направи анализа на приходите на 20-те најголеми комерцијални телевизиски куќи во регионот за 2017 година, а на листата се најдоа осум ТВ куќи од Србија, четири од Хрватска, четири од Босна и Херцеговина, три од Словенија , една од ... Read More »

Која македонска телевизија е најследена на Јутјуб?

Иднината на новинарството и преносот на информации неизбежно се врзани со интернетот, а телевизиите во Македонија, пред се оние со национална концесија, се чини дека силно почнаа да го следат примерот на светските телевизии и се поагилно и подинамично да ги користат социјалните мрежи како дополнителен канал преку кој комуницираат ... Read More »

Петте најголеми телевизии во 2016-та оствариле приход од речиси 18 милиони евра

Петте најголеми комерцијални телевизии кои емитуваат програма на државно ниво преку оператор на дигитален терестријален мултиплекс (Сител, Канал5, Алсат, Алфа и Телма) во текот на 2016 година оствариле вкупни приходи од 1 101 074 585 денари или “преведено“ во евра – 17 903 651. Ова го покажува анализата на Маркетинг365 кој ... Read More »

Кој ги мери рејтинзите на ТВ станиците во регионот?

Во изминативе неколку денови и недели, најактуелен, би рекол, процес, кој се одвива на македонското медиа-маркетинг небо е оној што е насочен кон изборот на агенција за мерење на ТВ рејтинзите, откако Агенцијата за аудио и аудио-визуелни медиумски услуги одлучи да го раскине договорот со досегашната агенција AGB Nielsen и да започне ... Read More »

Исклучени дел од најпопуларните странски канали

Во петокот кабелските оператори во Македонија престанаа да прикажуваат неколку популарни странски телевизиски канали, меѓу кои и National Geographic, FOX life, Minimax, пишува денешен Вест. Кај некои од операторите беа исклучени и неколку популарни Ем-Ти-Ви музички канали. Претходно беа исклучени и други ТВ-канали, меѓу кои ОБН и Хепи ТВ. Исклучувањата ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365